cejot
Dołączył: 29 Wrz 2011 Posty: 824 Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: Strzeniówka Płeć: 
|
Wysłany: Sob 9:39, 08 Paź 2011 Temat postu: Pierwsza pomoc przedmedyczna |
|
|
Znowu dobre rady ciotki Cejotki :
Każdy człowiek ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej. Art 164 KK.
Całość treści artykułu wraz z wyjaśnieniem:
[link widoczny dla zalogowanych]
Udzieleniem pomocy przedmedycznej jest choćby wezwanie pogotowia ratunkowego.
Warto jednak udać sie na kurs, który pomoże nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Kursy takie organizuje PCK. Są to 16-godzinne kursy (dwa dni weekednu po 8 godzin) zakończone egzaminem i wydaniem zaświadczenia o naszych umiejętnościach.
Oboje z Cejotem byliśmy - doskonała zabawa, a przy tym pożyteczne, więc polecam serdecznie.
Poniżej postaram się przekazać też jakąś część wiedzy o PPP
Rany, skaleczenia, otarcia
Poszkodowanego należy posadzić, a kończynę z raną unieść w górę. Ranę należy przemyć wodą, najlepiej bieżącą, jeśli nie ma to z butelki. Najlepiej by była to zimna woda. Miejsce krwawienia przykryć jałowym opatrunkiem i zabandażować.
Jeśli krew przesiąka należy założyć kolejny opatrunek nie zdejmując poprzedniego. Jeśli krwawienie jest silne należy miejsce krwawienia ucisnąć poprzez opatrunek, by spowodować spowolnienie krwawienia. Nie wyjmować obcych ciał z rany (szkło, nóż itp) należy je unieruchomić w ranie np. zwiniętym bandażem. Ciało obce jest w ranie naturalną tamą utrudniającą krwawienie.
Nie stosować żadnych odkażaczy.
Spirytus - dodatkowo parzy tkanki i utrudnia gojenie
jodyna, gencjana - zabarwiają skórę i utrudniają lekarzowi właściwe postępowanie
Nie stosować waty bezpośrednio na ranę.
Lekarz potem nas będzie "błogosławił" wyjmując z rany pensetą każdy włosek.
Oparzenia
Oparzoną kończynę należy jak najprędzej schłodzić. Najlepiej jest to zrobić wkładając oparzenie pod bieżącą wodę - woda musi być zimna, ale nie lodowata. Kończyne trzymamy pod woda ok. 30 min. Następnie zakładamy jałowy opatrunek.
Jeśli mamy do czynienia z poparzona dłonią lub stopą to każdy palec należy owinąć oddzielnie jałowym opatrunkim (zapobiegnie to sklejeniu się palców). Nie zdejmujemy ubrania z miejsca poparzonego, jeśli przykleiło się do skóry.
Powierzchnie oparzeń większe niż powierzchnia dłoni, oparzenia twarzy i okolicy genitaliów wymagają zawsze wizyty u lekarza.
Tak jak w przypadku ran nie stosujemy spirytusu, jodyny, gencjany i waty. Babcine sposoby typu natrzeć oparzenie masłem także nie stosujemy.
Złamania
W przypadku złamań uszkodzoną kończynę należy usztywnić. Najprościej jest przywiązać złamaną nogę do drugiej zdrowej, rękę przybandażować do ciała. Jeśli nie dysponujemy bandażami to można kończynę usztywnić kijem, parasolem, deską, kijkiem narciarskim, gruba tekturą poskładaną w wąski pasek itp. Przywiązać można czymkolwiek: pasek, szalik, rajstopy, podkolanówki, bluza itp. Zawsze usztywniamy dwa sąsiednie stawy: ten powyżej złamania i ten poniżej.
Złamanie otwarte
Traktujemy tak samo jak ranę z ciałem obcym. Nakładamy jałowy opatrunek, usztywniamy kość by się nie ruszała, kończynę całą także usztywniamy j.w. |
|